Jesteś tutaj: Spółdzielnie Uczniowskie > Kongresy, Sejmiki, Spotkania
Opublikowano: 2016-06-18 17:37:04
W ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego z budżetu miasta Tarnowa „Spółdzielnie Uczniowskie – młodzi na start” Agencja Rozwoju i Promocji Spółdzielczości w miesiącu maju i czerwcu zorganizowała spotkania informacyjne w  tarnowskich szkołach ponadgimnazjalych. Były one kierowane do młodzieży szkolnej, kadry pedagogicznej i rodziców. Spotkania organizowane były w taki sposób, aby każdy z zainteresowanych mógł pozyskać wiedzę o spółdzielczości i spółdzielniach uczniowskich, usłyszeć m.in. odpowiedź na pytanie: co to jest spółdzielnia uczniowska?, dlaczego warto ją zakładać?  Odbyło się 8 spotkań informacyjnych, które zostały zorganizowane w: Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ,Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespole Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących.
Podczas spotkań, które zostały przygotowane osobno dla uczniów i dla „dorosłych” prelegentami byli specjaliści – praktycy, przedstawiciele spółdzielczości m.in.:
  • Anna Bulka - Prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, przybliżała zasady i wartości spółdzielcze, które są aktualne do dziś a kształtowały się przez lata od powołania 200 lat temu przez Stanisława Stasica pierwszej praspółdzielni. Wśród uczniów największe zainteresowanie wzbudziły przykłady firm, które są spółdzielniami w tym szczególną niespodzianką była informacje, że FC Barcelona jest klubem sportowym, który działa właśnie w tej formie.
  • Wanda Matyja - Prezes Spółdzielni Pralniczej w Tarnowie, doświadczona tarnowska działaczka spółdzielcza, absolwentka tarnowskiej szkoły średniej wspominała jak zaczynała swoją przygodę ze spółdzielczością właśnie w spółdzielni uczniowskiej.
  • Danuta Litwin – Żywiec, Zastępca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, opowiadała o tajnikach prowadzenia szkolnego sklepiku. Spółdzielnia uczniowska, to nie tylko sklepik, ale warto wiedzieć jakie wymagania musi się spełniać, aby go prowadzić.
  • Stanisław Pierzga - Dyrektor Oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Lisiej Górze, w bardzo przystępny sposób prezentował poza finansową ofertę banków spółdzielczych i ich działalność w zakresie nauki oszczędzania i edukacji finansowej.
Dla rodziców, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniach przygotowano materiał wyjaśniajacy idee spółdzielcze i zasady działania spółdzielni uczniowskich.
 
Fundacja gratuluje pomysłu i zachęca inne miasta do naśladownictwa inicjatywy Prezydenta Miasta Tarnowa.
 
Fotogaleria ze spotkań informacyjnych w tarnowskich szkołach dostępna na stronie http://www.spoldzielnie.org.pl/?q=node/1054