Jesteś tutaj: Spółdzielnie Uczniowskie > Kongresy, Sejmiki, Spotkania
Opublikowano: 2016-09-25 11:00:06
Gospodarzem spotkania była Pani Renata Jurkiewicz Dyrektor Szkoły Podstawowej  nr 49 z Gdańska, w której z inicjatywy Rady Rodziców została powołana spółdzielnia uczniowska. W spotkaniu uczestniczył też  Pan Wojciech Błaszkowski V-ce Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Radny Dzielnicy Wrzeszcz oraz opiekunki Spółdzielni Uczniowskiej Panie Małgorzata Kosmala i  Ewa Kasprowiak.
Podczas spotkania Pani Anita Strzebońska ze Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy przybliżyła historię spółdzielczości, opowiedziała o zasadach i symbolach spółdzielczych oraz hymnie polskiej spółdzielczości i ustanowionym w 1995 r.  Dniu Spółdzielczości.  Pani Anna Bulka,  Prezes FRSU, przybliżyła działalność Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej.
Następnie opiekunki spółdzielni uczniowskiej „Biedroneczka” zabrały głos.  Spółdzielnia Uczniowska „Biedroneczka” rozpoczęła swoją działalność w marcu br. Na rozpoczęcie działalności pieniądze pożyczyła Rada Rodziców. Dawny sklepik szkolny prowadzony przez ajenta został przez opiekunki i członków spółdzielni odnowiony i zyskał całkiem nowy wygląd. Młodzi spółdzielcy  na koniec roku szkolnego oddali pożyczkę Radzie Rodziców. Uzyskane przychody pozwoliły też na wspólne wyjście na pizzę połączone z nauką zachowania się w restauracji. Po wakacyjnej przerwie młodzi spółdzielcy z ochotą wrócili do pracy. Wspólnie ustalono, że wypracowane zyski zostaną przeznaczone na sprzęt, z którego będą mogli korzystać wszyscy uczniowie szkoły.
Na zakończenie  spotkania na ręce Pani Dyrektor wręczono pamiątkowy medal z podobizną Stanisława Staszica , twórcy pierwszej spółdzielni w Polsce. W imieniu  Krakowskiej Spółdzielni Mleczarskiej Pan Prezes Janusz Bętkowski wręczył pamiątkowy album z życzeniami samych sukcesów dla Spółdzielni Uczniowskiej Biedroneczka.
Pani Dyrektor Renata Jurkiewicz  podziękowała za spotkanie i obdarowała wszystkich gości książką: „Dolny Wrzeszcz i Zaspa” oraz wyraziła nadzieję, że jest to dobry początek współpracy ze „spółdzielczością dorosłych” i Fundacją.