Jesteś tutaj: Spółdzielnie Uczniowskie > Konkursy / Olimpiady
Opublikowano: 2012-04-27 11:57:15

 

„Wiem wszystko o polskiej SPÓŁDZIELCZOŚCI”

FINAŁ II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości

W dniach 21-22 kwietnia 2012 roku w Krakowie miał miejsce Finał II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości, zorganizowany przez Fundację Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej oraz Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości (MRS) ogłoszonego przez  Organizację Narodów Zjednoczonych.

W eliminacjach regionalnych do Finału II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości wzięło udział około 1000 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski. Do finału zakwalifikowały się 24 osoby, wśród których znaleźli się uczniowie ze szkół z województwa małopolskiego (9), śląskiego (3), lubuskiego (1), podkarpackiego (3), łódzkiego (2), mazowieckiego (6).

W wyniku eliminacji pisemnych w dniu 21 kwietnia wyłonionych zostało 6 finalistów, którzy 22 kwietnia 2012 r. walczyli o główną nagrodę i wyróżnienia w konkursie. Nagrodą główną, ufundowaną przez Związek Lustracyjny Spółdzielnie Pracy, jest uczestnictwo w Międzynarodowych Targach Spółdzielczych CoopExpo w Manchesterze (Wielka Brytania) w październiku 2012 r. Na finalistów Olimpiady czekało dodatkowo wiele niespodzianek ufundowanych przez małopolskie spółdzielnie, „Kurier Spółdzielczy” i Krajową Radę Spółdzielczą.

Prace pisemne oraz egzamin ustny oceniało Jury II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości w składzie:
- Anna Bulka, Kierownik Centrum Ekonomii Społecznej w Krakowie, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy,
- Eugeniusz Jakubek,  Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Dębicy,
- Marcin Kwiecień, Przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej,
- Aleksander Skalbmierski, Małopolski Spółdzielczy Związek Rewizyjny,
- Michał Zaremba, Prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej.

Przyznano następujące wyróżnienia Finalistom:
I miejsce: Natalia Puszkin – Zespół Szkół w Gumniskach,
II miejsceWeronika Brzęk – Zespół Szkół – Pustków Osiedle,
III miejsce : Gabriela Czaja – Zespół Szkół – Nagawczyna,
IV miejsce: Monika Ptaś – Zespół Szkół im. Piotra Donikowskiego w Jordanowie,
V miejsce: Edyta Grzejdziak z SZSO nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Bełchatowie i Agata Karasiewicz z Zespołu Szkół im. Św. Edyty Stein w Lublińcu.

Przyznano dodatkowo nagrody specjalne dla dwóch szkół. Wyróżniono Szkołę Podstawową nr 15 w Sosnowcu, której uczennica była najmłodszym Finalistą Olimpiady. W szkole tej Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy wraz z przedstawicielami „spółdzielczości dorosłych” zorganizuje prezentację dla uczniów dot. historii i aktualnych osiągnięć spółdzielczości.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W.Witosa w Giebułtowie został doceniony za udział w Finale Olimpiady 3 osób – wizytą studyjną dla ok. 15 uczniów szkoły w Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA w Krakowie.

Podczas spotkania odbył się również konkurs na Promotora Spółdzielczości Uczniowskiej. Tytuł Promotora Spółdzielczości Uczniowskiej – Nagrodę Publiczności otrzymała Gabriela Czaja z Zespołu Szkół – Nagawczyna, która napisała:

„Spółdzielczość, ekonomia

To wcale nie jest monotonia.

Pracując w sklepikach lepiej się bawimy,

Trochę z ekonomii sobie przyswoimy.

Wspólnie pracujemy, skrzętnie oszczędzamy,

Tak wartość pieniądza najlepiej poznamy.

Z Małego Spółdzielcy przedsiębiorca rośnie

I o wspólne dobro zadba jak dorośnie”.

 

Słowa Gabrieli Czai  oddają najlepiej potrzebę organizacji konkursów , akcji i programów, promujących ekonomię społeczną wśród uczniów, by jak najwięcej młodych osób miało możliwość poprzez spółdzielnię uczniowską wkraczać w przedsiębiorczość z pasją i sercem. – mówi Anna Bulka, Kierownik Centrum Ekonomii Społecznej w Krakowie – Kształtowanie postaw przedsiębiorczych i społecznych młodzieży jest obecnie ważnym wyzwaniem dla osób zajmujących się rozwojem ekonomii społecznej.

 

Przygotowała: Olga Gałek, 25.04.2012

 

Zapraszam do oglądnięcia galerii zdjęć z wydarzenia - link.