Jesteś tutaj: Spółdzielnie Uczniowskie > Szkolenia
Opublikowano: 2014-09-14 06:54:14

W dniach od 11 do 18 sierpnia 2014 w  Średniej Wsi  w Bieszczadach odbył się kurs dla opiekunów  i instruktorów spółdzielni uczniowskich zorganizowane przez Fundację Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej przy wsparciu Krajowej Rady Spółdzielczej. W kursie uczestniczyło ponad 50 osób z całej Polski.

         Wśród wykładowców znaleźli się długoletni instruktorzy oraz członkowie Zarządu FRSU: Anna Bulka (Prezes FRSU), Zofia Węgrzyniak (Członek Zarządu FRSU), Jerzy Lubas (I Zastępca Prezesa Zarządu FRSU), Andrzej Kalina (Księgowy FRSU) i Anna Mironiuk (instruktor FRSU), Wiesław Wójcik (Wiceprzewodniczący Rady FRSU).

         Kurs obejmował zagadnienia związane m.in. z prowadzeniem dokumentacji samorządowej i finansowej spółdzielni uczniowskich, sposobem rozliczania, prowadzeniem sklepików w szkołach (wymogi dotyczące promowania zdrowej żywności). Kurs merytorycznie został wzbogacony poprzez wystąpienia zaproszonych gości oraz przedstawienie materiałów po II Kongresie Spółdzielczości Uczniowskiej oraz dotyczących aktualnej sytuacji ruchu spółdzielczego w Polsce i na świecie.

            Uczestników kursu odwiedzili : Przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego Jan Czesak wraz z Sekretarzem Rady Nadzorczej Leopoldem Grabowskim  i  Józefem Nasiadką, Naczelnikiem Wydziału KBS . W swych wypowiedziach m. im. zwracali uwagę na to, że świat rozmawia o  tym, aby stworzyć warunki dla rozwoju spółdzielczości, ponieważ sprawdza się ta forma gospodarowania sprawdza się nawet w bardzo trudnych warunkach kryzysowych. Józef Nasiadka podkreślał, że spółdzielczość uczy szacunku do rzeczy, wartości i idei. Ważne jest, aby idee spółdzielczości przekazywać młodemu pokoleniu i bez spółdzielni uczniowskich ich opiekunów i instruktorów nie jest to możliwe. Goście dziękując opiekunom i instruktorom za ich dotychczasowa pracę apelowali, aby nie ustali w swoich działaniach. W części turystyczno-krajoznawczej Instruktorzy i opiekunowie mieli także okazję spotkać się z wielu interesującymi ludźmi i poznać zabytki i historię okolicy, w której prowadzony był kurs. Wszyscy wyjeżdżali bardzo zadowoleni twierdząc, że takie spotkania są konieczne wzbogacają wiedzę i dają inspirację do dalszego działania, a zawarte znajomości na pewno będą podtrzymywane także po wakacjach.