Jesteś tutaj: Spółdzielnie Uczniowskie > Kongresy, Sejmiki, Spotkania
Opublikowano: 2014-01-06 13:15:49

W dniu 7.12.2013 roku odbył się kolejny Sejmik Spółdzielczości Uczniowskiej zorganizowany przez Fundację Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej (FRSU) w Krakowie przy ul. Szlak 65.

Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Rady i Zarządu FRSU oraz zaproszeni goście. Wśród przybyłych gości znalazł się m.in. Jerzy Jankowski Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, dyrektor Działu Prezydialno-Samorządowego Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie Edmund Bubak, Piotr Huzior Pełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej na województwo małopolskie oraz przedstawiciele prasy spółdzielczej, banków spółdzielczych, instruktorzy, opiekunowie i członkowie spółdzielni uczniowskich.

Obrady prowadził Mieczysław Kozłowski ,Przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej. Po powitaniu gości i uczestników Sejmiku głos zabrał Jerzy Jankowski Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej. Przedstawił on prace Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego. Zaznaczył, że spod obrad Komisji zostały wyłączone rozwiązania branżowe, w tym cały dział dotyczący spółdzielni uczniowskich. Zaproponował, by członkowie spółdzielni uczniowskich wystosowali apel do Pani Marszałek z prośbą o to, aby komisja zajęła się także przepisami regulującymi działania spółdzielni uczniowskich. Ze swej strony zaoferował przekazanie zebranych podpisów pod apelem i pomoc w zorganizowaniu spotkania podczas, którego przedstawiciele spółdzielni uczniowskich  będą mogli przekazać swoje stanowisko uzasadniające konieczność uchwalenia przepisów regulujących działanie spółdzielni uczniowskich.

Zgromadzeni na Sejmiku przedstawiciele spółdzielni uczniowskich jednogłośnie przyjęli inicjatywę zbierania podpisów pod apelem. Mieczysław Kozłowski zauważył, że uchwalenie ustawy obejmujących działania spółdzielni uczniowskich, to priorytetowa sprawa dla środowiska i w związku z tym należy podjąć działania, aby spółdzielczość uczniowska doczekała się ustawowych uregulowań.

Następnie zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia dla opiekunów i spółdzielni uczniowskich. Odznaczeniami zostali uhonorowani: Spółdzielnia Uczniowska „EXIT działająca w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach, Spółdzielnia Uczniowska ”Nasza Spółdzielnia” działająca w SOSW Szkole Zawodowo – Specjalnej w Oświęcimiu, Spółdzielnia Uczniowska „Promyk” działająca w ZSP w Bulowicach, Spółdzielnia Uczniowska „Pszczółka” działająca w ZSP Nr 2 w Wadowicach, Spółdzielnia Uczniowska „Stokrotka” działająca w ZSP w Bachowicach oraz Anna Bałos, Agnieszka Gorąca, Joanna Grabarczyk, Beata Halemba, Renata Helisz, Elżbieta Kowalczyk, Marzanna Kubik, Grażyna Łągwa, Izabela Łuczak, Mirosława Nogły, Teresa Nowakowska, Dariusz Przyłas, Stefania Rodak.

Kolejnym punktem programu było wręczenie pucharów i okolicznościowych dyplomów dla finalistów Ogólnopolskiego Konkursu o puchar Krajowej Rady Spółdzielczejna najlepiej pracująca Spółdzielnię Uczniowska w kraju. Protokół Komisji Konkursowej odczytała Anna Bulka – Wiceprezes Zarządu Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, a Puchary i nagrody wręczyli przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. Pierwsze 3 nagrody i puchary otrzymały za:

I miejsce – Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka”  działająca w Zespole Szkół im. Błogosławionego Ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie

II miejsce – Spółdzielnia Uczniowska „Grosik” działająca w Szkole Podstawowej w Jordanowie

III miejsce –Spółdzielnia Uczniowska „Jutrzenka” działająca w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łętowni.

Dyplomami zostały wyróżnione: Spółdzielnia Uczniowska Plastuś w Zespole Szkół nr 1 w Choczni, Spółdzielnia Uczniowska „Skrzat” w Zespole Szkół im. Świętego Jana Kantego w Makowie Podhalańskim, Spółdzielnia Uczniowska „Żaczek” w Szkole Podstawowej w Luszowicach, Spółdzielnia Uczniowska „Balbinka” w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie, Spółdzielnia Uczniowska „Rockefeller” w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie, Spółdzielnia Uczniowska „Ekonomik” w Zespole Szkół Zawodowych im. Adama Chętnika w Ostrołęce, Spółdzielnia Uczniowska „Plastuś” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Bełchatowie, Spółdzielnia Uczniowska „Grosik i Spółdzielnia Uczniowska „Kapselek” w Szkole podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej.

Następnie po odczytaniu protokołu przez Wiesława Wójcika Wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, wicedyrektor Krakowskiego Banku Spółdzielczego Andrzej Grzybek wręczył dyplomy i nagrody w ramach podsumowania konkursu SKO pod hasłem „Dziś oszczędzam w SKO jutro w banku spółdzielczym„. Nagrody zostały przyznane w dwóch grupach w zależności od wielkości szkoły. W I grupie(szkoły do 111 uczniów) nagrodzone zostały następujące szkoły:

I miejsce - Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pławnej

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Kąśnej Dolnej

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Bruśniku

W II grupie (szkoły ponad 111 uczniów) nagrodzone zostały następujące szkoły:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Radłowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Zaborowie.

Dyrektor E. Bubak przekazał życzenia od Prezesa Alfreda Domagalskiego. Zaproponował, aby II Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej odbył się w maju 2014 r.

Na zakończenie części oficjalnej spotkania swoja działalność przedstawiły w formie, krótkiej prezentacji multimedialnej 4 spółdzielnie uczniowskie: Spółdzielnia Uczniowska „Ekonomik” z Ostrołęki, Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka” z Jordanowa, Spółdzielnia Uczniowska „Balbinka” z Imielina oraz Spółdzielnia Uczniowska „Plastuś” z Choczni. Kończąc posiedzenie Sejmiku Mieczysław Kozłowski podziękował wszystkim za przybycie i złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2014 roku.

 

Opracowała: Anna Bulka